E-migranci. Susan Maushart - moda na książki

Utworzono: 20-05-2014

 Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji – nowość na rynku księgarskim


Książka zwróciła moją uwagę. Drogi Czytelniku - Czy ja i TY jesteśmy  w stanie wytrzymać bez Internetu? Muszę stwierdzić, że z powodów remontowych zostałam na pewien czas odcięta od TV i po kilku miesiącach przyzwyczaiłam się do tego faktu. Oczywiście z Internetem jest chyba inna sytuacja, ponieważ wiele spraw zawodowych i osobistych załatwiamy za jego pomocą. Myślę  jednak, że najbardziej nie tęsknimy za nim, ale za ludzkimi słowami. Internet obecnie to – szybki kontakt w sieci, głównie dzięki fb. To także zaczarowany świat licznych gazet, które zamiast sobie spokojnie leżeć w kioskach są dostępne po kliknięciu myszką w laptopie. Czytając w nich artykuły modowe bardzo często łapię się na tym , że po kilku minutach zaglądam do Internetu, aby odszukać autorów artykułów na facebooku, dotrzeć do gazet w sieci i zobaczyć, jak wygląda ona  w e-wydaniu.

Czy Człowiek może być samotną wyspą?

W obecnych czasach raczej trudno jest się ukryć w sieci, a co dopiero położyć na stole nasz telefon, nie pisać sms -ów, nie dzwonić, nie przełączać kanałów telewizyjnych, nie otwierać laptopa. Ale zawsze za radą autorki książki można tego doświadczyć na różne sposoby. Cywilizacja nie zabija jednak jednej czynności – a mianowicie – „pisania słów”. Od momentu kiedy nasza edukacja pozwala nam  samodzielnie tworzyć zdania  zaczynamy zapisywać nasze zeszyty, pisać listy, czasami nawet tworzyć całe książki. Niektórzy walczą wręcz o swoje utwory, aby pozostawić po sobie ślad  dla kolejnych pokoleń, dlatego trudno jest  – podmienić  „słowo” na coś innego równie interesującego. Z drugiej strony życie trwa określoną ilość czasu i zawsze myślę, że jednak tego określonego dnia zbyt mało – „dałam z siebie światu”. Słowo – to także najpiękniejszy dar –  jednego Człowieka dla drugiego Człowieka. Podarowanie bowiem ludzkich myśli można traktować – jak nietypowy prezent  z nieba. W związku tym wracając do autorki książki, uważam, że ludzie mogą się obyć bez Internetu, TV, radia, telefonu, ale trudniej jest im zaakceptować brak cudzych - słów.       

Książka ukazuje zatem ,  jak technologie rządzą naszym światem, jak często nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu, jak bardzo się uzależniamy, w dobrym tego słowa znaczeniu. Czy w związku tym jesteśmy w stanie wytrzymać np. miesiąc  bez tych dobrodziejstw? Odpowiedzi szukajcie w książce….

Przejdź do góry strony